Конспекты уроков
Документы для скачивания
Урок л і тератури в 7 клас і Тема: «Кожна пригода- до мужності дорога, а мрія у кожного в серці живе»( за повістю В. Нестайка «Тореадори з Васюківки ») Мета: викликати інтерес до самостійного читання художніх творів; розкрити особливості твору, його пригодницький характер; розвивати навички виразного читання, переказу прозового твору, коментування його; формувати вміння аналізувати поведінку героїв, їхні вчинки, вміння толерантно й аргументовано доводити свою думку; виховувати позитивні риси характеру, активну життєву позицію, оптимістичний світогляд, почуття дружби, любов до читання. Обладнання: портрет письменника, ілюстрації до твору, кадри з фільму. Тип уроку: урок узагальнення знань та вмінь. ХІД УРОКУ І ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ Учитель: Сьогодні в нас незвичайний урок: У світ фантазії зробимо ще один крок, А з творчістю ми вже стрічались не раз; І знову вона завітає до нас. Це час міркувань, наполегливий час. Цікаві завдання чекають на вас. II. МОТИВАЦІЯ НА ВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ 1. Бесіда Діти, скажіть, чи любите ви мріяти? Про що зазвичай мрієте? Чи завжди ваші мрії збуваються? Що треба зробити, щоб вони збулися? Висновок учителя Людина схильна мріяти. Ми мріємо про своє майбутнє і про те, що бажане, але недосяжне нам зараз. . . Прагнути чогось хорошого завжди приємно і к орисно, бо виникає відчуття, ніби ти напівдорозі до щастя. Ось я, наприклад мрію, щоб сьогоднішній урок пройшов вдало і продуктивно. Очікування. А що очікуєте ви від сьогоднішнього уроку? Слово вчителя: Наші мрії і бажання співпадають, докладемо зусиль- і мрії здійсняться. Будемо на це сподіватися? Інтерв' ю( вправа «Мікрофон») Але перш ніж повідомити тему і мету сьогоднішнього уроку я хочу взяти у вас інтерв' ю. Чому сучасні діти надають перевагу: комп' ютеру чи книжці? А ви? Чи любите ви читати? Яка книжка є вашою улюбленою? Про що любите читати? Яких сучасних українських письменників ви знаєте? Чи достатньо на ваших книжкових полицях українських книжок для дітей? Які саме у вас? Висновок: Я не даремно поставила вам ці запитання, бо за останніми даними соціологічного опитування, стало відомо, що старшокласники надають перевагу комп' ютеру, перегляду телевізійних передах та іншим розвагам. І на превеликий жаль читання книг відійшло на останнє місце. А як, на вашу думку, можна підвищити інтерес до книжки? ( Учні висловлюють свої думки щодо поставленої проблеми) . ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ I М ЕТИ УРОКУ Слово вчителя Учитель: Діти, я думаю, що сьогоднішній урок теж допоможе викликати інтерес до самостійного читання, бо сьогодні у нас узагальнюючий урок за повістю В. Нестайка «Тореадори з Васюківки », на якому ми ще раз згадаємо найцікавіші сторінки твору, будемо розвивати вміння і навички виразного читання, переказування, коментування подій та вчинків героїв, вчитимемося аргументувати свою думку. Я бажаю вам отримати задоволення від уроку. Вірю, що кожен запам' ятає щось із сьогоднішньої розмови і обов' язково використає отримані знання і вміння у житті. Нам треба підсумувати, чого ми навчилися, які висновки для себе зробили. А головне, - дати відповідь на ключове питання, поставлене на початку роботи з твором: «Чи може пригодницький твір навчити чогось корисного? » Запис теми в зошит IV. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ Перевірка домашнього завдання Гра «Чи знаєш ти. . . » Які є роди літератури? Що таке епос? ( рід літератури, що прагне зобразити дійсність в її об' єктивній сутності) Епічні жанри? ( казка, оповідання, повість, новела, притча, роман) Що таке казка' 7 Що таке оповідання? Що таке притча? Що таке повість? Який твір є пригодницьким? Який жанр твору «Тореадори з Васюківки? 2. Вікторина «Так чи ні», ( червоне- синє) 1. Хлопці хотіли прорити метро під клунею. ( Ні, під свинарником) За проїзд у метро хлопці збиралися брати п' ять копійок з учительки української мови. ( Ні, математики) Дідусь у покарання примусив хлопців закопувати метро назад. ( Так) Зробити підводний човен хлопці вирішили з плоскодонки. ( Так) Щоб витягти цуценя з криниці, хлопці принесли мотузку з дому. ( Ні, відв' язали козу) Кандидатура цапа Жори не підійшла на тореадорський бій, бо він був з одним рогом. ( Ні, бо був «дуже балакучий») Хлопці шукали порятунку від Контрибуції в калабані. ( Так) Павлусь дружив з Явою ще з першого класу. ( Ні, з 4) Сестра Яви не вимовляла літеру «Л». ( Ні, «Р») Театр хлопці організували разом з учителькою Галиною Сидорівною. ( Так) Ява з Яришкою найчастіше сварилися через велосипед. ( Так) Думаючи, що вмирає, Ява подарував Яришці свій магнітофон. ( Ні) ( Учні ставлять+ або- на позначення правильного та хибного твердження, потім виконують взаємоперевірку за поданим ключем) . 3. Взаємоперевірка. V. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ Слово вчителя. Я бачу, що у змісті повісті ви орієнтуєтеся і я пропоную вам виконати наступне завдання: проаналізувати окремі епізоди повісті та довести, що твір В. Нестайка є пригодницьким 1. Робота в групах. Аналіз окремих епізодів 1Г рупа( розділ 1, частина 1 „Метро п ід свинарником" ) В яку пору відбуваються події у творі? Розкажіть про ідею хлопців, яку вони прагнули втілити у життя. Які почуття вони переживають цієї миті? Хто їм завадив виконати цю благородну місію? Що вам видалось кумедним у цій ситуації? Хто застав хлопів на цім краху їхньої праці? Як дід поставився до вчинку друзів? Чи можна сказати, що він не любив хлопців? Звідки походить ім' я Ява? Хто з членів сім' ї Яви вам сподобався найбільше і чим саме? Що про хлопців говорили в селі? Чим сповнені душі героїв? група( «Тореадори») Чому в хлопців з' явилася ідея провести бій биків? Розкажіть, як відбувався відбір кандидатури на цей бій? Кого було обрано достойною кандидатурою? Чому саме? Розкажіть про підготовку хлопців до бою. Який тореадорський реманент вони прихопили? Як проходив сам бій? Чим він завершився? Де хлопці шукали порятунку від Контрибуції? Як повелася Контрибуція далі? Як змінилося ставлення хлопців до цієї корови? Перегляд епізоду кінофільму «Тореадори з Васюківки » Учитель: А зараз я пропоную вам переглянути цей епізод з короткометражної дитячої комедії Самарія Зелікіна за твором Всеволода Нестайка «Тореадора з Васюківки ». Фільм отримав Гран- прі на Міжнародному фестивалі в Мюнхені. Німеччина. 1968 року і головну премію на Міжнародному фестивалі в Австралії 1969 року. Завдання: знайдіть відмінності між текстом і фільмом Доведіть, що твір пригодницький( Відповіді учнів) ( Це твір, у якому зображені непередбачені, несподівані події, випадки, що трапляються з героями під час подорожі, мандрівки тощо і часто пов' язані з ризиком) . Робота з таблицею Герої твору „Тореадори з Васюківки" - ваші ровесники, їхні бажання вам цілком зрозумілі. Вони живуть, мріють про те саме, що й ви. їхні палкі пориви і сподівання спрямовані на те, щоб зробити щось таке, аби всі ахнули. Але мрії та дійсність часто не збігаються. За матеріалами прочитаних розділів заповніть таблицю МРІЯ ДІЙСНІСТЬ Збудувати метро в селі; влаштувати кориду; змайструвати підводний човен та ін «метро» насправді- канава в яку провалилася свиня; корида – роздратована корова СМІШНЕ, КОМІЧНЕ СУМНЕ Спроба розізлити корову; гра в фараонів і порятунок від баштанника Крадіжку хлопці вважають геройством, інколи вони витрачають свою енергію на безглузді витівки Робота з підручником Знайдіть і зачитайте приклади комічного Переказ інших розділів повісті( позапрограмові) Я знаю, що ви всі читали й інші епізоди повісті. Стисло перекажіть ті, що найбільше сподобалися Виставка малюнків. Готуючись до сьогоднішнього уроку, деякі учні уявляли себе художниками- ілюстраторами. А можливо, хтось і насправді мріє ним стати. Як от Ява з Павлушою мріяли стати то льотчиками, то міліціонерами. . . І результати роботи цих учнів ви бачите на нашій виставці. Визначте найкращу роботу. «Театр мініатюр». Інсценування Учитель А от інші учні уявили себе акторами. . . Сьогодні ми влаштуємо театр мініатюр. Інсценування уривку твору «Називай мене Нукурузо » Дякуємо нашим героям за відвертість, щирість. 9. Характеристика героїв твору. Метод «Прес» Учитель: Щойно ви побачили героїв твору на екрані, на нашій сцені. А чи такими ви собі їх уявляли? Пропоную вам методом «Прес» дати характеристику Яві та Павлуші. Відповіді свої будуйте так: Назвіть рису характеру. Поясніть, чому ви так думаєте. Наведіть приклади- аргументи з тексту. Узагальніть свою думку, підсумуйте сказане. 10. Міні- дискусія. Ви охарактеризували героїв позитивно, тому шо їхні пригоди сподобалися вам, ваші мрії подібні до їхніх, адже вони ваші ровесники. Але послухайте ще одну думку. До нас надійшов лист від громадянки з особливими переконаннями. ЛИСТ: « За що діти люблять Яву і Павлушу? Як така поведінка може вплинути на виховання підростаючого покоління? З кого брати приклад? ! З тих хлопців, які випустили під час лекції в клубі пугутькала, внаслідок чого лектор упав із трибуни і вилив собі на голову графин з водою; повісили на телеантену старі дідові підштаники; зіпсували свинарник! Це хулігани! Я згідна з думкою діда Салимона, що це гангстери, а не хлопці! Ким тут захоплюватися? Як можна дозволяти дітям таке читати? Ява і Павлуша тільки прославитися хочуть" і не більше! ! ! Чи можете ви захистити Яву і Павлушу перед цією панею? Давайте подискутуємо. Хто з вас підтримує цю громадянку? Доведіть, що Ява і Павлуша хороші діти, спираючись на текст, цитуючи окремі моменти. Висновок Хлопчики- ваші однолітки. Вони здатні на вигадку, бешкетують, завдають клопотів оточуючим. Але ми розуміємо, що все це вони роблять не зі зла, це- так би мовити, плоди їхньої бурхливої фантазії. Вони мріють, пізнають життя, і ми, читаючи твір, не засуджуємо їх, а сміємося і захоплюємося їхніми пригодами. 11. «Хвилинка мудрості» Поясніть, будь ласка, народне прислів' я: «Кожна пригода- до мужності дорога». ( Учні пояснюють прислів' я) - Так, у пригодах, у різноманітних приємних і неприємних ситуаціях гартується воля, характер людини і справжня дружба. А чи хотіли б ви мати таких друзів, як Павлусь і Ява? Чому? Вони були гарними друзями? Які риси характеру головних героїв ви б хотіли виховати в собі? ( Відповіді учнів) Яким має бути справжній друг? Запишіть за допомогою прикметників, яким, на вашу думку, має бути справжній друг? Використовуйте і риси дружби героїв трилогії і, зрештою, власний досвід. Слово вчителя Заповіт дружби від Всеволода Нестайка Святе це діло- дружба. Найсвятіше і найчистіше почуття в світі, найчистіше воно в дитинстві. Бережіть і шануйте його! Бо найвірніші, найбільші, найкращі друзі в світі- це друзі дитинства. І той, хто на все життя збереже друга дитинства, той щасливий! А той, хто не збереже, тому гірко буде. Бо дитинство не повторюється. . . І проживе той своє життя без дружби. І буде воно безрадісним, хоч, може, й довгим. І не відчує він себе по- справжньому Людиною. Бо найбільше ти Людина, коли щось робиш для друга. Пам' ятай про це! VI. РЕФЛЕКСИВНО- ОЦІНЮВАЛЬНИЙ ЕТАП. Обговорення проблемного питання Учитель: Урок добігає кінця і я хочу дізнатися, якої думки ви дійшли щодо пригодницького твору, яку функцію він виконує- розважає чи повчає? Висловіть свої думки. Чого ж хотів навчити В. Нестайко нас своєю повістю? - 2254253670935 і 00 і Отже, пригодницький твір не лише розважає, але й навчає. А ще можемо сказати, що пригодницька література покликана навчати розважаючи. . І це довів нам не лише В. Нестайко, бо ще до нього, набагато раніше, такі твори писали зарубіжні письменники, такі як. . . ОЦ І НЮВАННЯ Домашн є завдання: написати тв і р – в і дповдь пан і
Тема. «Дорогою ціною» М. Коцюбинського- «перлина української белетристики»( А. Єнсен) Мета: продовжити роботу над текстом твору « Дорогою ціною»; дослідити його жанрові особливості( риси пригодницького твору та романтично- психологічного) ; розвивати навички аналізувати художні засоби, причино- наслідкові зв’язки, естетичний смак, вміння бачити красу і досконалість художнього слова; виховувати мислячого читача. Обладнання: роздатковий матеріал( схеми- опори з теорії літератури, фоно- запис, відеоуривки, ) Тип уроку: урок узагальнення знань та вмінь. Хід уроку І. Психологічна установка. - Сьогоднішній наш урок я хочу почати з притчі. Притча Уявіть, що кожного дня ви в банку отримуєте 86 400 доларів. І витратити ці гроші можна тільки цього дня, переносити покупки ні в якому разі не можна. Що ви будете робити? Звичайно, витрачати гроші! У кожного з вас є такий банк і він називається ЧАС. Щоранку ви отримуєте 86 400 секунд. Пізно вночі ви підраховуєте підсумки, не дивлячись ні на що! ! ! Якщо ви хочете дізнатися скільки коштує рік, запитайте про це студента, який не склав вступні іспити до інституту. Якщо ви хочете дізнатися скільки коштує місяць, запитайте про це жінку, котра чекає дитину. Якщо ви хочете дізнатися скільки коштує тиждень, запитайте про це редактора щотижневої газети. Якщо ви хочете дізнатися скільки коштує година, запитайте про це закоханих, які чекають на побачення. Якщо ви хочете дізнатися скільки коштує хвилина, запитайте про це людину, яка запізнилась на потяг. Якщо ви хочете дізнатися скільки коштує секунда, запитайте про це людину, яка дивом врятувалася від аварії. Якщо ви хочете дізнатися скільки коштує мілісекунда, запитайте про це спортсмена, який отримав срібну медаль на Олімпійських іграх замість золотої. Кожного дня ви отримуєте 86 400 секунд, і кожного вечора вони зникають. Даремно чи ні- все залежить тільки від вас. І мені хочеться, щоб 2 700 секунд, які ми проведемо разом, минули недаремно й торкнулися ваших сердець. Успіхів вам! ! !