План-конспект урока Festivals 6 класс
Документы для скачивания
ПЛАН – КОНСПЕКТ урока по английскому языку “ Festivals ”( Праздники) УЧИТЕЛЬ: Гайч e нкова С ветлана М ихайловна МЕСТО РАБОТЫ: ГБОУ СОШ № 2 г. Нефтегорска Самарской области ПРЕДМЕТ: английский язык КЛАСС: 6 ТЕМА УРОКА: « Festivals » Базовый учебник: Ваулина Ю. В. , Дули Д. , Подоляко М. Д. , Эванс В. Английский язык. 6 класс: учебник для общеобразовательных учреждений. - М. : Express Publishing Просвещение, 2013- ( Английский в фокусе) ЦЕЛЬ УРОКА: формирование коммуникативной компетенции учащихся в рамках темы «Праздники». Задачи урока: Обучающие: Формирование навыка построения высказывания по образцу Формирование умения вести диалог при покупке в магазине совершенствование умения оформлять приглашение на праздник совершенствование механизмов чтения на английском языке; формирование навыков монологической и диалогической речи по теме; практика употребления в речи глаголов в Present Simple и Present Continuous Развивающие: развитие логического мышления, наблюдательности, догадки, умения сравнивать и обобщать развитие общего кругозора учащихся Воспитательные: воспитание уважительного отношения к культуре разных народов; воспитание культуры общения при работе в группе; ВИД УРОКА: обобщающий, урок- игра ТЕХНИЧЕСКОЕ ОБОРУДОВА НИЕ УРОКА: Компьютер, проектор и экран; Система ProClass, документ- камера Видеофильм Festivals in Britain http: / / www. youtube. com/ watch? v= 0xTVlXoEtzE Ход урока Этапы урока Учитель Ученики Начало урока Warming up Закрепление лексики по теме Развитие монологической речи Развитие письменной речи Развитие диалогической речи Грамматическая зарядка Аудирование Поведение итогов урока, рефлексия Домашнее задание Hi guys! Today we’re working in groups. Let’s revise the rules. And now guess the names of your groups. Read the words and tell me the holiday. So today we’re speaking about …? We’ve got two teams: St. Valentine and Christmas. Task 1. M atch the festival and the date 1. Christmas a- March 8 2. Halloween b- March 17 3. Thanksgiving Day c- May 9 4. Women’s Day d- November 5 5. St. Valentine’s Day e- Feb 14 6. Victory Day f- October 31 7. St. Patric’s Day g- Dec 25 8. Guy Fawkes Day h- the 4 th Thursday of November Task 2. L ook at the picture and make up a sentence about the holiday. Task 3. С omplete the sentences with the verbs do or make 1. I have to … a phone call. 2. I want to … my home work before the film starts. 3. My parents … the shopping every Saturday. 4. I have to … my bed in the morning. 5. We … a lot of different dishes for holiday dinner. 6. The children always help their parents …the cleaning at the weekends. 7. I’m going to … a cup of tea. 8. Try not to … mistakes in your test. Task 4. Read the text and complete the gaps with the given words. important, great, symbol, wear, celebrate, fun, make, watch, from “Hello! My name is Cannelle. I am( 1) … Ireland. Today I’m going to talk to you about an( 2) …festival in my country, Ireland. We( 3) … Saint Patrick’s Day on the 17th of March. Before the holiday people( 4) … some preparations. On that day people( 5) … green clothes and hats. A shamrock is the( 6) … of my count ry. People( 7) … street parades. Everybody has a( 8) … time. You should come to Ireland to celebrate Saint Patrick’s Day because it’s( 9) …! Thank you for listening. ’’ And now speak about our holidays in Russia. Task 5. Let’s invite our foreign friends to the holiday party in your class. С помощью документ камеры все могут увидеть и оценить оформление пригласительных билетов. Task 6. You have to prepare for the party. Team 1 is going to buy some flowers at the florist’s. I’m a shop assistant. Team 2 is going to buy a present Task 7. L ook at the picture and make up sentences about the festival using the Present Continuous Tense. The picture for team St. Val: The children/ celebrate/ ? They/ wear costumes and masks They/ go from house to house to say “Treat or trick” The boy/ carry “Jack- o- Lantern” The woman/ give sweets to the children The picture for the team Christ: The people/ celebrate/ Christmas The family/ sit at the table They/ have a festive meal The boy/ wear a funny crown The Christmas tree/ stand next to the fireplace Let’s revise th e difference between the Present Continuous and the Present Simple Tenses. Task 8. Read the sentences and correct the mistakes: 1. Bill love eating strawberries and cream. 2. He always eating strawberries and cream when he visits grandmother. 3. In fact, he is eats a big bowl right now. 4. What classes is you taking this term? 5. We is going to the beach this afternoon. 6. My brother don’t believe in Father Frost. Task 9. We’re going to watch a video about festivals in Britain. What festival we didn’t speak at the lesson? When do the British celebrate it? Let’s see the results of our contest. The team Valentine has got … points and the team Christmas has got … points. I’m sure all of you are winners because now you know… You can … In Grammar you can … At home- find some informatio n about Pancakes Day in England- write down some sentences about the festival- g et re ady to speak about the festival. ( Учащиеся читают правила или называют по памяти) You can: discuss the problem listen to your partners be aggressive help your partners be polite be organized You can’t: shout be aggressive( учащиеся читают слова и называют праздник) heart red balloons box of chocolates flowers love card( St. Valentine) candles roast turkey jingle bells paper crown Santa Claus p resent( Christmas) Festivals! 1- g, 2- f, 3- h, 4- a, 5- e, 6- c, 7- b, 8- d( max 8 points) Каждая команда по очереди составляет предложение о празднике по картинке. За правильно составленное предложение получает 1 балл. 1. People celebrate St. Valentine’s Day in the UK and the USA on 14th of February. 2. People celebrate Christmas in the UK and the USA on the 25 th of December. 3. People celebrate Halloween in the UK and the USA on the 31 st of October. 4. People celebrate Victory Day in Russia on the 9th of May. 5. People celebrate Guy Fawkes Day in England on the 5th of November. 6. People celebrate Thanksgiving Day in the USA on the 4th Thursday of November. Учащиеся выполняют задание с использованием системы ProClass. Результаты подводятся сразу после выполнения упражнения. Команда получает баллы в соответствии с количеством правильных ответов. f rom, 2- important, 3- celebrate, 4- make, 5- wear, 6- symbol, 7- watch, 8- great, 9- fun( max 8 points) Представитель каждой команды выступает с рассказом об одном из праздников России, используя предыдущий текс т в качестве образца. Hello. My name is … and I’m from Russia. I’m going to talk to you about an important holiday in my country. We celebrate Victory Day on the 9 th of May. Before the holiday people decorate the streets with flags and posters. On that day we have street parades and in the evening we watch fireworks. It’s great. Thank you for listening Hello. My name is … and I’m from Russia. I’m going to talk to you about an important holiday in my country. We celebrate New Year’s Day on the 1 st of January. Before the holiday people put up a New Year tree and decorate it with toys and lights. On that day we have a holiday dinner. We visit our friend and relatives and exchange gifts. I n the evening we watch fireworks. It’s great. Thank you for listening. ( max 5 points) Участники каждой команды оформляют пригласительный билет на праздник, о котором рассказывали. Class 6 A invite you to a Victory Day party on Friday, May 8 th at 3 pm Room 16, 9 School Street Formal dress RSVP 8- 929- 855 4371 Class 6 B invite you to a New Year party on Friday, December 28th at 5 pm Room 29, 9 School Street Fancy dress RSVP school2@ mail. ru( max 5 points) ( Команда выходит к доске и разыгрывает диалог) - Hi. Have you got any flowers, please? - Hello. Yes, we’ve got carnations, roses, tulips and daisies. - Can we have 5 carnations, please? - Yes, of course. - Could you pack them, please? - Surely. - How much is it? - 300 roubles, please- Here you are- Thanks. - Hi. Have you got any presents, please? - Hello. Yes, we’ve got chocolates, toys, mugs, key rings. - Can we have a box of chocolates, please? - Yes, of course. - Could you pack it, please? - Surely. - How much is it? - 2 00 roubles, please- Here you are- Thanks. ( команда получает баллы по количеству правильно произнесенных реплик) ( Участники команды составляют предложения) The children are celebrating Halloween. They are wearing costumes and masks. They are going from house to house and say “Treat or trick”. The boy is carrying Jack- o- Lantern. The woman is giving sweets to the children. The people are celebrating Christmas. The family is sitting at the table. They are having a festive meal. The boy is wearing a funny crown. The Christmas tree is standing next to the fireplace. ( max 5 points) Одна команда рассказывает о времени Present Continuous, другая про Present Simple. В это время на экране заполняется таблица данными ответами, и учащиеся могут видеть различие между временами. 1. Bill loves eating strawberries and cream. 2. He always eats strawberries and cream when he visits grandmother. 3. In fact, he is eating a big bowl right now. 4. What classes are you taking this term? 5. We are going to the beach this afternoon. 6. My brother doesn’t believe in Father Frost. ( max 6 points) Команда, которая дала правильный ответ, получает дополнительный балл( Pancake Day, in February) festivals in the UK, the USA speak about Russian holidays speak in Present Continuous and Present Simple Учащиеся выбирают в качестве домашнего задания одно из предложенных заданий.